Zákeřné modré světlo

Modré světlo se přirozeně vyskytuje ve slunečním svitu. Tato složka je pro naše organismy nezbytná. Přes den totiž potlačuje tvorbu melatoninu, který je v těle zodpovědný za kvalitu našeho spánku. Tedy když večer zapadne slunce, tak naše tělo začne vytvářet tento hormon, tím se uloží ke spánku.
Modré světlo je přirozené, v čem je tedy problém?muž ve tmě.jpg
Stejné světlo ale vyzařují také obrazovky našich zařízení a také některé úsporné žárovky. Pokud ale budete tělo tomuto světlu vystavovat večer, bude si jednoduše myslet, že je den. Potom mu bude trvat déle, než se uloží ke spánku. To může mít za následky nespavost a jiné poruchy.
Poruchy, jaké?
Pokud vystavujete tělo modrému světlu, zaděláváte si na různé spánkové poruchy. Hlavně je to tedy nespavost a zhoršená kvalita spánku. Konkrétně nedostatek kvalitního – hlubokého spánku, při kterém se naše tělo zotavuje a regeneruje. V podstatě potom tělo spí jen „napůl“, což rozhodně není dobré. To potom může mít za následek například oslabení imunitního systému. Od toho se odrážejí i fyzické potíže, například zpomalený metabolismus, špatná koncentrace a může vést až ke kardiovaskulárním problémům.strašidelná televize.jpg
Mohu se proti němu nějak bránit?
Určitě ano. Zaručeně nejlepší způsob je 2-3 hodiny před spaním odložit veškeré elektronické přístroje. Také je dobré zkontrolovat si, aby vaše žárovky byli spíše v teplejších barvách. Pokud však ale nemůžete večer usnout bez koukání do mobilu, nebo na televizi, je tu také řešení. Tím jsou filtry modrého světla. Takový filtr dnes už má většina zařízení, od mobilu až po televize. Pokud tedy večer sledujete obrazovku, určitě byste měli zkusit takový filtr zapnout. Není to sice tak dobré řešení, jako odložit zařízení úplně, ale rozhodně lepší než nic. Stejně dobře mohou posloužit speciální vrstvy v dioptrických čočkách, nebo kvalitních slunečních brýlích.