Čínské dotace, pravda nebo lež?

V roce 2017, po návštěvě Čínského prezidenta Si-Ťin pchinga bylo České republice přislíbeno spoustu peněz, které měli přijít právě z dotací, které měli pocházet od Čínských investorů, firem a podnikatelů. Tyto peníze však nikdo nikdy neviděl, kde tedy zmizeli? Je to snad začátek konce a spádá to pod pozitivní, či negativní křídlo.
Peníze na hromadě
Odpověď není tak jednoduchá, jak může vypadat. Začněme tedy od začátku. Po odjezdu Čínského prezidenta se čínská mezinárodní investorská skupina CEFC začala angažovat na finančním trhu v České republice. Nakonec odkoupila například Pražskou Slávii a pár dalších společností. Po krátké době se začala česká společnost Home Credit, spadající pod českého milionáře Petra Kellnera, angažovat na čínském finančním trhu, kde začala nabízet hypotéka, půjčky atd… Co se však stalo dále? Bohužel naprosto vůbec nic. CEFC začala krachovat a musela investice v České republice omezit na naprosté minimum. Home Credit sice dále působí na čínském trhu, avšak má zde velké problémy a hrozí mu na tomto trhu velkolepý zánik. Toto může být dáno i tím, že většina tamních investorů nerada investuje do těchto relativně neznámých firem a velmi si hlídají, kde své peníze vkládají.
Schody v číně
Toto neinvestování může mít mnoho důvodů. Ať už se jedná o to, že Česká republika je pro zahraniční investory naprosto nevyhovující, neboť se zde nic nenachází. Dalším důvodem může být politická situace, která se po vypovězení smlouvy s Pražským magistrátem a veřejným projevem prezidenta Miloše Zemana o tom, že tento stav není vyhovující a zrušení jeho cesty do Číny, stala velmi komplikovanou, až skoro nepřehlednou. Tento stav však trvá dodnes a nikdo nedokáže odhadnout, jak přesně skončí. Jedno je však jisté. Česká republika potřebuje zahraniční investory jako sůl a v poslední je této soli nedostatek.