Jaká rizika sebou nese nebankovní hypotéka

Snad každý z nás chce bydlet ve vlastním. Avšak ne mnoho lidí má dostatek peněz na to, aby si vlastní dům či byt mohlo dovolit. Pro ně obvykle bývá řešením některý z rozličných druhů hypoték. A co že to ta hypotéka vlastně je? Jedná se o půjčku, sloužící k financování bydlení, ať už se jedná o koupi nemovitosti nebo její rekonstrukci. A jedním z nejpopulárnějších druhů je nebankovní hypotéka.
prodaný dům

O co se tedy jedná? Jedná se o hypotéku poskytnutou nebankovním subjektem. Obvykle jde o nejrůznější nebankovní společnosti, specializující se na nejrůznější druhy půjček. Jejich výhodou je oproti těm bankovním dostupnost pro mnohem širší klientelu.

Je to z toho důvodu, že tyto firmy obvykle nevyžadují doklady o celkovém měsíčním příjmu domácnosti a prověření bezdlužnosti předtím, než vám peníze dají. A v mnoha případech se stane i to, že vám je půjčka nakonec po tom všem zamítnuta.
plná peněženka

U nebankovní hypotéky se tomu všemu vyhnete. Nic po vás chtít nebudou, často je možné uzavřít smlouvu i přes internet a vše jde mnohem rychleji. To lidem samozřejmě velmi vyhovuje. Málokdo si totiž chce nechat koukat do tak soukromých věcí, jako jsou finance. Má však tento systém i nějaká rizika? A pokud ano, lze jim předejít?

Zde je nejprve nutno předeslat, že se jedná o jeden z nejrizikovějších, ne-li ten nejrizikovější způsob financování bydlení. Tím samozřejmě nechci říci, že nejsou lidé, pro které je vhodný. Je však plný nástrah, na které je třeba si dát pozor.

Tou první je samozřejmě možnost, že spadneme do dluhové pasti. Tím, že si neprověřují naši bonitu, je jen na nás, abychom uvážili, zda skutečně máme dostatečný příjem na to, abychom po několik příštích let dávali každý měsíc pryč danou částku.

A zde právě lidé naráží nejvíce. Málokdo si totiž dokáže představit, jak dlouho budou muset tyto peníze splácet. A ukrajovat měsíc co měsíc z rodinného rozpočtu, který je už tak natažen na samou hranici, není nic příjemného. Proto je třeba se vždy zamyslet, zda mám dost peněz na to, abych si tuto půjčku mohl dovolit.

Druhé riziko spočívá v nejrůznějších poplatcích, které nemusí být na první pohled patrné. A když se tyto částky nastřádají, přidají k původní sumě další peníze. A to ani nemluvím o úrocích. Zde je jako prevence dobré si před podpisem dobře přečíst smlouvu, a pokud je tam něco, co je pro vás jasně nevýhodné, rozhodně ji nepodepisovat.

Jak vidíte, je při výběru hypotéky nutné uvažovat a použít selský rozum. A především si sednout s kalkulačkou a spočítat si, zda si to vůbec mohu dovolit.