Proč je vypínač tak užitečný

Kdybychom měli vyjmenovat jedno zařízení, které používáme každý den tak často, že si to už ani neuvědomujeme, pak by to byl vypínač. Najdeme jej v nějaké podobě bez přehánění v každé místnosti. Bez něj by náš život, jak jej známe dnes, prakticky nebyl možný. Proč ale? Co je na něm tak zvláštního?

Abychom mohli na tuto otázku odpovědět, musíme si nejprve říci, na jakém principu vlastně funguje a k čemu přesně slouží. Dobré je si také říci, kde všude se s ním můžeme vlastně setkat.

vypinac3

Co je to tedy vypínač? Zjednodušeně řečeno se jedná o zařízení, které nám umožňuje uvádět do chodu nebo naopak zastavovat nejrůznější přístroje. Tím asi nejpoužívanějším, který se vybaví nejspíš každému z nás při vyslovení tohoto slova, je ten od stropního osvětlení. Zvláště v zimě jej používáme několikrát denně, často aniž si to uvědomujeme.

Jak ale funguje? Nejprve je třeba rozlišit dva typy, mechanický a elektrický. Ten elektrický najdeme v již zmíněném stropním osvětlení, ale také prakticky ve všech přístrojích, od počítače přes mikrovlnnou troubu po televizi či pračku. Principem zde je spojení či rozpojení kontaktů, což umožňuje tok elektřiny do určitých částí přístroje, nebo jej naopak blokuje.

vypinac4

Pokud jde o ty mechanické, tak ty najdeme například ve vodovodní baterii či v kohoutcích u plynového sporáku nebo trouby. Fungují podobně jako výpust. Je k nim přidělaná přepážka, která nedovolí vodě či plynu proudit. Při otočení se zvedne a čím více je otevřená, tím více tekutiny či plynu může proudit.

K čemu tedy slouží? Jeho primárním úkolem je umožnit nám vypnout či uvést do chodu určitá zařízení. Bez něj by musela běžet neustále, což by nejen značně zvýšilo náklady na elektřinu, ale u některých věcí, jako je například stropní osvětlení či pračka, by to bylo prakticky nemožné. Koneckonců, jen málokdo z nás je schopen spát při rozsvíceném světle.

Jak je vidět, vypínač nám prokazuje mnoho služeb. I proto by si zasloužil větší pozornost, než se mu nyní dostává.