Jak vybrat správnou sekačku?

Bez zahradní sekačky si dnes již nikdo nedokáže představit údržbu svého trávníku. Ba naopak, kromě tohoto šikovného pomocníka máme řadu přídavných přístrojů a dalších vychytávek, díky kterým můžeme o svůj zelený koberec dobře pečovat.
sekačka a palmy.jpg
Shodneme se však jistě na jednom a to, že sekačka, tedy ta kvalitní a dobře zvolená pro daný typ zahrady, je základem k úspěchu.
Jak ji správně vybrat a na co si při koupi dát pozor?
Na trhu je k dostání několik druhů těchto trávu požírajících a kosících strojů. Obecně můžeme vybírat mezi elektrickou a benzínovou, do popředí se dostávají také sekačky robotické, které práci udělají za nás. Kam se který druh sekačky hodí a na co si dát při výběru pozor?
péče o trávník.jpg
Elektrická sekačka
Už z názvu je jasné, že pohon tohoto přístroje bude zajišťován elektrickým proudem. Logicky je tedy nutné mít na pozemku přivedenu elektřinu. Tento druh se hodí spíše na menší plochy, tedy máte-li malou zahrádku, kterou chcete udržovat ve skvělém stavu, pak můžete volit právě tento typ. Je nutné myslet na dostatečně dlouhou přívodní šňůru, tedy prodlužovačku, kterou taháte neustále za sebou, kdo má tedy pozemek velkých rozměrů, může se mu práce výrazně zkomplikovat. Výhodou těchto sekaček je fakt, že do ovzduší nevypouštíme žádné škodlivé látky, které motor produkuje, takže je výrazně ekologičtější.
Benzínová sekačka
Je poháněna benzínovým motorem, takže výhodou je, že není potřeba mít na pozemku přivedenu elektřinu, sekačka bude i tak funkční. Kromě benzínu je potřeba hlídat také stav oleje a pravidelně ho měnit. Benzínové sekačky se hodí na větší travnaté plochy, jsou obecně na trhu rozšířenější a mezi zákazníky i oblíbenější.
sekání trávníku.jpg
Důležitý ukazatel
Ať už se rozhodnete pro tu či onu variantu, určitě si dejte pozor na výkonnost motoru. Ten vám totiž zajistí, že sekačka pojede plynule a nebude se trápit ve vyšším porostu. Nastavitelná výška sekání je dnes snad samozřejmostí, ale pojezd, díky kterému se nebudete muset tolik namáhat, už samozřejmostí není. Takže chcete-li si práci ulehčit, poohlížejte se raději po stroji, který pojezdem disponuje.