Co dokáže víceúčelový minerál zeolit

Optimalizátor vláhy a živin v půdě – o této vlastnosti „zázračného kamene“ možná nevíte, není totiž mezi lidmi tak známa, jako filtrační schopnosti. Jestliže jej přidáme do substrátu v rozumném množství (zhruba v poměru jeden díl zeolitu na 10 dílů zeminy), máme k dispozici skvělý regulátor vlhkosti jak na zahradě, tak i v domácnosti při pěstování květin. Reguluje množství vláhy v půdě tak, že pokud je jí příliš, nasaje jí do svých pórů, odkud jí pak postupně uvolňuje. V období sucha slouží jako vodní rezervoár a rostliny toho ve svůj prospěch využijí. Minerál zároveň uvolňuje ionty minerálních prvků (hořčík, vápník, fosfor, draslík, sodík atd.) a tím působí jako přírodní hnojivo.

bazénové schůdky

Okrasný prvek a zároveň pohlcovač vlhkosti a pachůzeolit má zázračnou schopnost pohltit amoniak a dusíkaté látky, které vytváří různé nepříjemné odéry, toho lze využít nejen v domácnosti, ale také na zahradě kolem domu. Můžete jej v hrubší či jemnější zrnitosti využít jako dekoraci, obsypat s ním záhony okrasných dřevin, prostory, kde se drží více vlhkosti, a kde se mohou množit plísně a hniloba.

hladina bazénu

Filtrace – jak už bylo naznačeno, filtrační schopnosti zeolitu jsou až neuvěřitelné. Jeho vnitřní struktura totiž připomíná soustavu drobounkých chodbiček, jakýchsi dutinek, na jejichž povrchu se mohou usazovat mechanické nečistoty. Plocha dutin je skutečně obrovská, jen malá hrst kamínků zaujímá plochu přibližně necelého jednoho hektaru. Filtraci napomáhá i absorpce chemikálií, zvláště pak čpavku, což je velmi významné např. v bazénech a vířivkách, kde se čpavek uvolňuje do vody z lidského potu. Velkou výhodou je jeho nízká cena a tak může směle nahradit klasický filtrační písek, aniž by to zruinovalo rodinný rozpočet. Navíc se tím šetří prostředky bazénové chemie (chlorové tablety), regulátory pH, chlor šok a další potřebné chemikálie.