Tělesná hmotnost aneb základní fakta

Jakou máte postavu? Myslíte si, že normální? Nebo naopak si připadáte trochu obtloustlejší? Či jednoznačně u Vás převažuje nadváha a Vy to víte? Chcete si to ale ověřit, abyste si mohli nastavit tu správnou dietu a uvědomili si v hlavě patřičné priority a mohli se jich držet?

Co je to body mass index? Zkratka BMI neboli body mass index je číslo, které určuje, zdali je naše váha v pořádku k našemu tělu. Může napovědět, zdali nejsme podvyživení, zdali jsme v normálu, máme malou nadváhu nebo už velkou obezitu. Body mass index je v podstatě číslo. Jak vysoké nebo jak nízké? Jaké může mít hodnoty?

zelenina

Hodnoty se vyčíslují od 18,5 až po 40. Čili od podvýživy až po markantní obezitu. Rozpis najdete v tabulce, obecně si můžeme říct, že číslo 18,5 je menší podváha. V tomto případě bychom klidně mohli trochu přibrat a to buďto tuků nebo například svalů, protože svalová hmota je ještě těžší než tuky. Jakmile naberete trochu tuků, budou se mít z čeho rýsovat také svaly.

Od tohoto čísla se postupuje dále, takže čísla 18,5 až po 25 značí takzvanou ideální váhu. Mezi 25 až 30 to je nadváha. Mezi 30 a 40 se bude jednat už o obezitu prvního stupně. A číslo větší než 40 značí těžkou obezitu. V tomto případě už je dobré poradit se s odborníkem, jak postupovat v dietách.

Jestliže chcete znát své vlastní BMI https://www.bmikalkulacka.cz/ pak je zde kalkulačka na jeho výpočet.

žena se na sebe usmívá

Co všechno se zadává? Samozřejmě to, jestli jste muž nebo žena. Dále aktuální váha, také výška postavy a v neposlední řadě rok narození. Ten je důležitý z toho důvodu, že jiné nároky má tělo ve dvaceti a jiné v padesáti, proto se musí zadávat také rok narození, abychom vše mohli správně propočítat. Ostatní necháte na kalkulačce, která už sama ukáže výsledek, čili Vám spočítá Váš body mass index neboli BMI.

Díky kalkulačce si výsledek spočítáte velice rychle a snadno, stačí k tomu zadat pár konkrétních údajů.