Prozkoumejte Moravský kras

Vydejte se severně od Brna a dostanete se do Moravského krasu, který byl prohlášen za chráněnou krajinou oblast (CHKO). Zapomenete zde na své starosti, užijete si nádhery místní přírody a zjistíte, že jsou Čechy možná krásnější než jste si mysleli. Jde totiž o nejvýznamnější krasovou oblast s obrovským množstvím jeskyní, i když jich můžete navštívit jen pár.
sluneční paprsky

Jeskyně na každém kroku

V oblasti Moravského krasu najdete více jak 1100 jeskyní, přičemž veřejnosti je přístupných jen malá část z nich. Je to samozřejmě způsobeno nejen jejich přístupností, ale především bezpečností. Užít si ale můžete například tzv. Amatérský komplex, které měří téměř 35 kilometrů. Díky tomu jsou nejrozsáhlejším systémem tohoto rázu ve střední Evropě.

Nejsou ale hlavní. Základem, který nesmíte minout je Rudické propadání ve střední části CHKO, kde najdete 12 kilometrů dlouhý jeskynní systém. Najdete zde vodu z Jedovnického potoka mizející pod zem, která se na povrchu znovu objeví až u Býčí skály v Josefově .

Podzemní plavba

Zaručeně navštivte také Punkevní komplex. Budete mít zde možnost nejen je navštívit, ale především si užít podzemní plavbu po říčce Punkvě. Při té příležitosti si prohlédnete snad nejslavnější českou propast Macochu, Kateřinskou jeskyni s jejími hůlkovými stalagmity (krápníky rostoucí od země).

Pokud máte rádi barvy, tak si zvolte Balcarku, která vás okouzlí barevnými krápníky. Pro fanoušky propastí a chodeb jsou tu Sloupsko-šošůvský komplex a pro zájemce o válečnou historii zase Výpustek, který byl v minulosti aktivně využívám k vojenským účelům.
malé krápníky

Turistický hit

Velmi oblíbeným místem všech turistů je Býčí skála, která se nachází na spodním konci Křtinského údolí, konkrétně mezi obcemi Adamov a Křtiny. Vhodným výletem bude pro každého milovníka přírody i historie, protože proslula historickým nálezem halštatského pohřbu.

Jen půl kilometru od Býčí skály směrem ke Křtinám najdete Kostelík. Jde o tunelovitou chodbu, kterou vytvořila voda Křtinského potoka. Stačí, když přejdete potok a narazíte na Jáchymku, ve které byly nalezeny kostry pravěkých zvířat, včetně kompletní kostry předchůdce dnešních vlků.