Projeďte si Vysočinu

Za jeden den všechny zajímavé památky Vysočiny určitě nestihnete, ale přinášíme alespoň pár tipů na některé z nich. Svůj výlet můžete začít rovnou ve městě Třebíč, která leží v jihovýchodní části Vysočiny. Třebíč je zároveň okresním městem a může se pochlubit největším náměstím v Čechách a také Zámkem, který vzniknul přebudováním benediktinského kláštera a v současnosti je v něm z části instalace Muzea Vysočiny. V sousedství zámku se tyčí majestátní románsko gotická stavba baziliky sv. Prokopa, jejíž návštěvu si nenechte ujít. Určitě navštivte i nedalekou židovskou čtvrť, ležící na břehu řeky Jihlavy a patřící k památkám zapsaných na seznam UNESCO.

hudební nástoje

Jenom pár kilometrů od Třebíče, směrem na Znojmo potkáte v Jaroměřicích nad Rokytnou nádherný barokní zámek, který nechal zbudovat německý rod Qestenberků. Poslední z tohoto rodu, Jan Adam Qestenberk se zasloužil o bohatý hudební a kulturní život v tomto místě. Jeho zásluhou byl také v roce 1737 k zámku přestavěn do nynější podoby chrám svaté Markéty, s monumentální barokní freskovou výzdobou v kopuli od Karla Františka Teppera. V Jaroměřicích také působil známý básník Otokar Březina, jeho dílo je umístěno v místním muzeu, nedaleko hřbitova, kde má básník náhrobek se sochou od výtvarníka Bílka. Dílo nese název Básník a jeho sestra bolest.
zlatá brána
A od umění se můžete přenést k realitě a fyzickému požitku v asi 17 kilometrů vzdáleném pivovaru Dalešice, kde se natáčel známý film Postřižiny. Zde si můžete objednat prohlídku varny piva, posedět na nádvoří pod legendárním komínem, nebo ve stylové pivnici, kde jsou vystaveny rekvizity a reklamní cedule z filmu. Dalešice jsou také známé svojí přehradou na řece Jihlavě, kde se poslední roky čile provozuje rekreační lodní doprava. A protože Vysočina je velmi vyhledávána cyklisty, pro svoji dobrou síť cyklostezek, naleznete zde i mnohé půjčovny kol klasických, ale v okolí elektrárny Dukovany také oblíbených elektrokol, i se seznamem míst pro jejich dobití. Část zajímavých míst můžete tedy projet

na kole.