Kde se používá sledování pohybu vozidel


Moderní technologie dnes pronikají do všech oblastí života, dopravu nevyjímaje. Dnes máme satelitní systémy sledování pohybu vozidel, které dokážou řidiči říci, kde se přesně nachází a jaká je nejkratší trasa do jeho cíle, kolik mu ještě zbývá kilometrů a jak dlouho přibližně bude cesta ještě trvat.

Samozřejmě je jasné, že zdaleka ne všichni tuto vymoženost využívají. A ani zdaleka ne všechny vozy jsou tímto systémem vybaveny. Ty, které jsou, mají ale poměrně velkou výhodu. Není tedy divu, že se na trhu objevily přenosné navigační systémy, které můžete vložit do automobilu, kde slouží ke stejnému účelu. Jsou běžně dostupné v obchodech a mnoho lidí spoléhá mnohem více na ně než na běžné mapy. Faktem je, že mnozí už ani neví, jak v mapách číst a vyznat se v nich.

auto2

Každopádně satelitní sledování vozidel nebylo původně vyvinuto pro pohodlí řidičů, i když jim jej bezesporu poskytuje. Původně se jednalo o jeden z bezpečnostních prvků, který měl pomoci lokalizovat ztracený vůz. Zde je však nutné poznamenat, že se příliš neosvědčil, neboť k tomu, aby fungoval, je potřeba, aby byl zapnutý. A žádný chytrý zloděj něco takového neudělá. A pokud je auto rozbité, pak nejspíš také zapnutý nebude.

Přesto i dnes slouží svému původnímu účelu. Najdeme jej například v nákladních vozidlech, kdy dispečinku dodávají informace, kdy asi daný vůz s nákladem dorazí. Ve vlacích se jedná o ten samý princip, jen zde je situace ještě důležitější, neboť jde o jedno z opatření, aby se vlaky nesrazily. Bohužel, jak množství železničních neštěstí ukazuje, není to systém dokonalý.

kamion6

Je samozřejmé, že si někteří lidé mohou říci: a nemůže to být zneužito? Přeci jen, jde o informace, kde se konkrétně nacházíme, a v reálném čase, či spíše kde se nachází daný vůz. Avšak ačkoliv se jedná rozhodně o pochopitelnou obavu, věřte, že v žádném případě není na místě. I kdyby totiž tato data někdo získal, není toho moc, co by s nimi mohl udělat. Takže se skutečně nemusíte obávat.