Co je třeba vyřídit během těhotenství a po porodu

Těhotenství je krásné, ale zároveň náročné období. Vaše tělo i psychika se mění, ale hlavně po porodu se vám změní celý život. Bude vás o jednoho malého drobečka víc. Už teď mu začínáte věnovat více a více pozornosti. Nakupujete oblečení, vybíráte postýlku, kočárek a spoustu dalších věcí. Čeká vás ale také spousta formalit. Je dobré se na ně předem připravit, ať vám něco neunikne.
ruce rodičů na bříšku
Během těhotenství
Se svým gynekologem je třeba se včas dohodnout na podání žádosti o Peněžitou pomoc v mateřství. Na mateřskou dovolenou můžete nastoupit 6 – 8 týdnů před porodem. Tuto žádost podáváte u svého zaměstnavatele, v případě OSVČ pak přímo na OSSZ.
Pokud nejste s otcem dítěte oddáni, je třeba ještě před porodem zajít společně na matriku a nahlásit jméno miminka pro obě pohlaví, příjmení a určení otcovství. S sebou potřebujete těhotenskou průkazku, občanské průkazy a rodné listy obou rodičů. Formulář pak odevzdáváte u porodu. V případě, že jste vdaná, stačí jméno nahlásit až u porodu.
Po 28. týdnu již můžete do vámi vybrané porodnice zajít sepsat porodopis. Čím dříve to máte vyřízené, tím méně starostí vám zbývá. Je dobré si nejdříve zavolat a objednat se. S sebou si pak vezměte občanský průkaz, kartičku pojištěnce, těhotenskou průkazku a oddací list (v případě že jste vdaná).
páska na nožičce
Po porodu
Ihned po návratu domů, nebo ještě v porodnici, je třeba zavolat pediatrovi a domluvit se s ním na první návštěvě miminka. Ta zpravidla bývá u vás doma. Děťátko se změří, zváží a zkontroluje žloutenka. Je třeba pediatrovi předat propouštěcí zprávu dítěte a sdělit rodné číslo, pokud ho již má.
Do 8 dnů od porodu musíte nahlásit narození dítěte příslušné zdravotní pojišťovně. To se automaticky registruje pod pojišťovnu, u které jste nahlášená vy. K tomu je ale potřeba rodné číslo dítěte a tím pádem i rodný list. Kartička vám přijde poštou.
Do 15 dnů od narození je třeba vyřídit rodný list miminka. Některé porodnice to dělají za vás, proto je dobré se o tom informovat. Pokud ne, musíte zajít na městský úřad obce nebo magistrát města, pod které spadá porodnice, ve které jste rodila. S sebou si vezměte občanské průkazy obou rodičů.
Také informujte zaměstnavatele, u kterého budete uplatňovat slevu na dítě a zašlete mu kopii rodného listu dítěte.
Další, často opomíjenou povinností je nahlášení miminka ke svozu komunálního odpadu na městském úřadě. Tou veselejší aktivitou je pak vítání občánků.