13 tipů, jak šetřit planetu

V posledních letech téma číslo 1. Valí se to na nás ze všech stran, klimatická krize, plasty v oceánech a plýtvání. Máme všeho dostatek a podle toho se také tak chováme. A planeta trpí. Kvůli sobě a kvůli budoucím generacím: zamyslete se, co pro životní prostředí můžete udělat ještě dnes?

Kupujte potraviny bez obalů. Ve větších městech už najdete prodejny bez obalů. Co nemusíte, nedávejte do igelitových sáčků například kiwi, banány a tak dále.

Recyklujte staré oblečení a nenakupujte zbytečně nové. Oblečení, které už nebudete nosit darujte kamarádkám nebo vhoďte do kontejneru na charitu. Buď poslouží ještě dál nebo ho zrecyklují.

květiny

Omezte maso. Produkce masa je silný znečišťovatel planety. Co takhle 2-3x týdně vyhlásit vegetariánský den.

Vyrazte na farmářské trhy. Nakupujte ovoce a zeleninu od místních farmářů. Vyhledávejte lokální potraviny.

Méně papíru. Když papír, tak recyklovaný. Popisujte z obou stran a učte to i děti.

Nechte auto odpočinout, vyrazte pěšky. Potřebujete jen pečivo a mléko? Jděte do obchodu procházkou. Uděláte něco pro sebe i pro životní prostředí.

Pro ranní kávu s vlastním hrnkem. Jednorázové hrnky na kávu jsou opravdu zbytečné. Pořiďte si stylový, který vás bude vystihovat.

udržitelná moda

Nekupujte vodu v pet lahvích. 8 milionů tun plastu končí každý rok v oceánech. Nekupujte balenou vodu. Načepujte si kohoutkovou do vlastní skleněné lahve.

Místo klasických žárovek LED. Vyměňte doma klasické žárovky za LED žárovky.

Kupujte jen to, co skutečně spotřebujete. Jídelníček i nákupy plánujte. Naučte se vařit beze zbytků. A pokud jsou, zamrazte je.

Nakupujte kvalitní věci a rozbité opravujte. Kvalitní věci vám déle vydrží. Nebudete si muset kupovat každý půl rok nové.

Pračka, ať běží plná. Pračku pouštějte jen plně využitou.

Sprcha místo vany je také fajn. Šetřete vodou a místo plné vany se jen osprchujte. Při mytí nádobí a čištění zubů nenechávejte vodu puštěnou.